Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2016-05-20

Як живуть і кого їдять павуки-оси


Влітку серед трави часто можна побачити смугастого жовто-чорного павука, що звисає вниз головою на досить великій павутині. Це павук-оса (лат. Argiope bruennichi (Scopoli, 1772), що отримав свою українську назву завдяки забарвленню, яке дуже нагадує зовнішність оси. Як нещодавно з’ясували вчені яскраве забарвлення в павука-оси діє як візуальна приманка для хижих комах і навряд чи може слугувати в якості маскування на фоні павутини.

Молода самка Argiope bruennichi
Молода самка Argiope bruennichi

Ще близько 50 років тому цей павук мешкав лише в південній частині Європи, але на сьогодні він значно розширив свій ареал. Аргіопу можна знайти майже у всіх європейських і деяких країнах Азії і Північної Африки, а нещодавно він був знайдений в Англії.

Цікаве про павуків-ос

  • Аргіопа будує вертикальну павутину з добре помітною зиґзаґоподібною смугою шовку – стабіліментумом. Він складається з більш товстої павутини та відображає ультрафіолетові промені, приманюючи комах. Чекаючи на жертву, самка висить вниз головою на стабіліментумі. Павутина знаходиться досить близько до землі, щоб в неї могли потрапити коники та цвіркуни. Її будівництвом павук займається в сутінках, і для спорудження всієї конструкції йому досить близько однієї години.
  • Стосовно певних хижих комах паук оса має різні стратегії лову. Так, наприклад, жуків-бомбардирів, що випорскують із задньої частини черевця гарячу хімічну суміш він ловить, накидаючи павутину зверху коли жук на землі і відразу тікаючи. Коли бомбардир витрачає весь свій «хімічний захист», аргіопа може безпечно його з’їсти.
  • Найбільших розмірів ці павуки досягають в серпні, коли черевце самки повне яєць – до 17 мм. Відкладаючи яйця самки створюють досить великі кокони у формі колбочок, які мають близько 25 мм в діаметрі.

Стабіліментум - зигзагоподібна смуга на павутині, що відбиває ультрафіолетові промені, приваблюючи комах
Стабіліментум - зигзагоподібна смуга на павутині, що відбиває ультрафіолетові промені, приваблюючи комах

Розмноження і канібалізм

Самці цього виду значно меші за самок (4-6 мм), мають не таке яскраве забарвлення і активні лише протягом кількох тижнів в липні.

Самка та самець значно відрізняються за розмірами
Самка та самець значно відрізняються за розмірами

Статевозрілі самці шукають самок за запахом феромонів, тому їх часто можна побачити біля павутини самок. Там вони чекають завершення линьки, так як саме в цей момент хеліцери («щелепи») самки є ще м’якими і вони можуть безпечно спарюватись не остерігаючись бути з’їденими. Та не зважаючи на це самка часто з’їдає самця, тому для безпечного спарювання його тривалість повинна бути не більше 8 секунд.

Вченими встановлено що якість нащадків не залежить від того, чи з’їсть самка партнера, тому причини канібалізму в цих павуків лишаються невідомими.

Для кого небезпечний паук-оса?

Агріопи – отруйні павуки, але тільки для комах, тому людині їх боятися не варто.

Як тільки комаха потрапляє в павутину, павук кидається до неї, загортає в шовк, вводить паралізуючу отруту і фермент, що розчинює білок. Знерухомлений коник або інша комаха гине від отрути, а травний фермент частково переварює жертву, полегшуючи подальший процес харчування павука.

Отрута тигрової аргіопи практично нешкідлива для людини
Отрута тигрової аргіопи практично нешкідлива для людини

Токсин павука смертельний для комах, але практично нешкідливий для людини. Якщо аргіопу потривожити або налякати (наприклад, взяти в руки чи наступити), вона може вкусити, але виникаюче при цьому невелике почервоніння і печіння швидко проходять.

Отрута тигрової аргіопи безпечна для людини, а довжина кігтиків хеліцер занадто мала, щоб прокусити шкіру. Як дослідили вчені, павук вагою 0,4 г має всього 0,004 мілілітра отрути. Встановлено що отрути одної дорослої самки недостатньо навіть щоб вбити чорного таргана, тому і людині боятися агріоп не варто.

Аргіопу можна знайти і в місті
Аргіопу можна знайти і в місті

Звісно, знаючи що Argiope bruennichi не «ядовитый» вид, все ж не варто брати його в руки та провокувати на укус, адже у людей схильних до алергії він може викликати алергічну реакцію. 

     Матеріал взято з наступних ресурсів: Alex A. Bush, Douglas W. Yu, Marie E. Herberstein (2008) Function of bright coloration in the wasp spider Argiope bruennichi (Araneae: Araneidae). Online at: http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/275/1640/1337.short#sec-8 Argiope bruennichi (2006) Nicks Spiders of Britain and Europe. Online at: http://www.nicksspiders.com/nicksspiders/argiopebruennichi.htm Jutta M. Schneider, Lutz Fromhage, Gabriele Uhl (2005) Extremely short copulations do not affect hatching success in Argiope bruennichi (Araneae, Araneidae). Journal of Arachnology 33(3):663-669. Online at: http://www.bioone.org/doi/abs/10.1636/S03-32.1 Wasp Spiders (2015) UK Safari. Online at: http://www.uksafari.com/argiopebruennichi.htm.
      Автори фото: Jens Kirkeby, Lucarelli.

Автор: Ярошинська О. Г.

Вгору