Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2014-11-20

Маріанська западина

      У той час як тисячі альпіністів успішно підкорюють Еверест, найвищу точку на Землі, тільки дві людини спустилися до найглибшого місця на планеті в Тихому океані так званої Маріанської западини.
      Западина розташована в західній частині Тихого океану близько 124 миль (200 кілометрів) на схід від Маріанських островів. Вона має форму півмісяця і нагадує шрам в земній корі, глибиною більше 1500 миль (2550 кілометрів) та завширшки 43 миль (69 кілометрів). Якщо г. Еверест помістити в Маріанську западину, його вершина буде під водою на глибині 1,6 км.

Маріанська западина

      Глибина Маріанської западини була вперше виміряна в 1875 році британським судном «H.M.S. Challenger» в рамках першого глобального океанографічного круїзу. За допомогою в’язаної мотузки, вчені судна зробили вимір та записали глибину 4475 сажнів (вісім кілометрів). У 1951 році британське судно «H.M.S. Challenger II» повернулося на те саме місце, з ехолотом і отримало новий результат 11 кілометрів.
      Через свою глибину, в Маріанській западині панує постійна темрява і температура води на кілька градусів вища від нуля. Тиск зростає з глибиною і на дні сягає восьми тонн на квадратний дюйм. Вперше до впадини люди спустились у 1960 році. Вчений Жак Пікар та лейтенант військово-морського флоту Дон Уолш здійснили занурення в батискафі ВМС США «Трієст». Після п’ятигодинного спуску, дослідники провели лише 20 хвилин на дні, не зробивши жодної фотографії через хмару мулу, яка оточила батискаф.

Маріанська западина

      Під час цієї подорожі в прожектор батискафа потрапила жива істота, схожа на камбалу. Пікар пізніше з хвилюванням описує її в своїй книзі. «Тут, в одну мить, було знайдено відповідь на питання, яке десятиліттями турбувало біологів усього світу», пише Пікар. «Чи є життя на максимальних глибинах в океані? Так, є!»
      Хоча й встановлено, що життя на великих глибинах існує, про існування риб в таких умовах й досі ведуться жваві суперечки в науковому світі. Вважається, що при тиску, який панує на дні Маріанської западини, кальцій просто розчиняється і існування кісток є неможливим. Та водночас, природа довела, вченим чудову здатність до адаптації живих істот. То чи здатні риби жити так глибоко й досі невідомо достовірно.
      В останні роки за допомогою безпілотних засобів, вже було виявлено багато видів організмів, таких як: креветки, амфіоподи і дивні, напівпрозорі тварини, так звані голотурії. Вчені впевнені, що чимало тварин очікують свого відкриття, і, можливо, дослідження їх фізіології допоможуть зробити прорив у медицині чи ще в якійсь важливій галузі.
      Хоча існування риб на самому дні западини, досі під питанням, в більш мілких її частинах проживають чудернацькі тварини, такі як риба-рибалка або морський чорт, різноманітні краби та ін.

Маріанська западина


     Матеріал взято з наступних ресурсів: http://www.deepseachallenge.com, http://www.marianatrench.com.
      Фото взято з наступних ресурсів: http://www.gopixpic.com/,http://en.wikipedia.org/.

Автор: Гетьман О. П.

Вгору