Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2016-10-17

Вихідні в осінньому Яремче: день перший

Мабуть немає в Україні мандрівника, який би не знав назви невеликого карпатського містечка Яремче. Крім чудової природи Карпат, це місто пропонує гостям найрізноманітніші атракції — від походів музеями і споглядання памяток історії до величезної кількості більш чи менш екзотичних для жителів міст розваг. Це й катання на конях чи позашляховиках гірськими дорогами, облаштовані веломаршрути, рафтинг по річці Прут, збір грибів та ягід і навіть відвідання показової полонини, де можна на власні очі побачити життя вівчарів та процес виготовлення гуцульського сиру — бринзи. Та, мабуть, найбільше приваблює Яремче неповторною атмосферою затишку, яку створюють охайні доглянуті вулички міста в обіймах гірських вічнозелених лісів і привітні та гостинні місцеві жителі.


Центральна площа та Будинок культури Яремче Вулиці прикрашають вирізьблені з дерева та каменю гуцули


Затишне Яремче радо зустрічає гостей


До складу Яремча входять колись окремі села Дора і Ямна, що, хоч і були засновані раніше (1643 р.), та тепер вважаються районами міста. Сучасне Яремче — це туристичний центр з величезною кількістю санаторіїв, баз відпочинку, готелів і приватних садиб що пропонують житло на будь-який смак. Тут працюють два сувенірні ринки, туристичний візит-центр, багато ресторанів, серед яких варто хоча б раз відвідати одну з традиційних гуцульських колиб.


Готель Гуцул з фруктами

 Ландшафтний дизайн)


Нові готелі змагаються в яскравості та оригінальності дизайну, а старі реставруются в традиційному стилі


Приїхавши вперше в Яремче ви не розгубитесь, адже багато цікавих місць можна побачити просто прогулявшись центральною вулицею міста — вул. Свободи.


Перша цікавинка, яку бачать готі міста сходячи з автобуса — скеля «Слон» (48°2701.8"N 24°3345.0"E), яка велично височіє над річкою Прут. Вона складена з флішу — відкладів давніх гірських порід (60–75 млн р.). Ці породи розмивалися та осідали на дні Карпатського моря, а потім були зім’яті в складки завдяки руху земної кори під час формування Карпат. Підійшовши ближче до скелі можна доторкнутись до історії нашої планети та спробувати уявити стародавнє море, або ж просто пошукати «слона» :)


Скеля «Слон» - відклади флішу, що колись лежали на дні Карпатського моря


Скеля «Слон» - відклади флішу, що колись лежали на дні Карпатського моря


Пройшовши далі вулицею Свободи бачимо нещодавно збудовано величну греко-католицьку Церкву Різдва Івана Хрестителя (48°26’50.5"N 24°33’12.0"E). Серед інших сакральних пам’яток міста цікавою, як досконалий зразок архітектури Гуцульщини, є Церква Святого Іоанна Милостивого 18 ст. (48°25’49.5"N 24°33’57.3"E) у передмісті Ямна, та найстаріша в регіоні Церква Чуда святого Архистратига Михаїла 17 ст. (48°28’35.0"N 24°34’37.6"E).


Церква Різдва Івана Хрестителя у Яремче


Церква Різдва Івана Хрестителя


Залізничний міст у Яремче (48°26’28.4"N 24°32’43.3"E) — споруда з величною та сумною історією. Почалась вона в 1894 р. коли була проведена залізнична магістраль через Гуцульщину, яка включала вісім кам’яних мостів у долині Пруту. Найбільший серед них збудовано в 1896 р. в Яремче. Він мав довжину 190 м, та висоту 23 м і до 1906 р. вважався найбільшим у світі. Та простояв він лише до 1917 року, коли під час Першої світової війни був зруйнований відступаючою російською армією. Для відновлення руху поїздів відразу ж було споруджено 18-метрову металеву арку. А в 1925 р. Дирекція державних колій приступила до відбудови мосту з кам’яних тесаних брил, на укладку й цементування яких витратили лише 33 робочі дні. 13 липня 1927 р. всі роботи були закінчені. Та в 1944 році відступаючі німецькі війська підірвали міст, а вже радянська влада відновила його у вигляді залізобетонної конструкції. З побудованих разом із яремчанським мостом до сьогодні збереглися лише кам’яні мости у Ворохті.


Залізничний міст-віадук у Яремче


Залізничний міст у Яремче Залізничний вокзал в Яремче


Залізничний міст та вокзал в Яремче


Усього за 5 хвилин пішки від залізничного мосту можна подивитись на каскадний водоспад «Пробій» (48°2621.4"N 24°3223.0"E) — візитівку міста. Колись висота цього водоспаду сягала 20 м, та щоб зробити русло Прута придатним для сплаву лісу його підірвали, зменшивши висоту водоспаду до 6 м. Планувався також і другий підрив, що мав остаточно вирівняти русло, але місцеві жителі не дозволили його провести, вже тоді розуміючи цінність таких природних див.


  Водоспад «Пробій»


Каскадний водоспад «Пробій» - один з найлегш доступних для відвідування водоспадів Карпат 


Прямо над водоспадом височіє пішохідний міст, а на обидвох берегах річки розташувався сувенірний ринок із величезною кількістю оригінальних речей — від гуцульських вишиванок та кожушків «кептарів» до бринзи і вина з чорниць, ожини, малини… Навіть тим, хто не є прихильниками придбання сувенірів, варто відвідати цей ринок, адже він є своєрідним сучасним «музеєм» під відкритим небом із багатою експозицією народного гуцульського мистецтва.


Пішохідний міст над водоспадом «Пробій» Сувенірний ринок


Пішохідний міст прямо над водоспадом та сувернірний ринок на берегах Прута


Тут же розташований дерев’яний ресторан «Гуцульщина» (48°26’21.7"N 24°32’25.8"E) — пам’ятка архітектури, що охороняється державою. Збудований він в 1965 р. в стилі гуцульської хати кінця 19 ст. з яскраво вираженими елементами народного різьблення та профілювання. Споруда складається з традиційних місцевих матеріалів: основа — з каменю-пісковику, стіни — із смереки у формі зрубу. Дах покритий гонтою — маленькими дерев’яними дощечками, укладеними внахлист. Кажуть що під час зведення будівлі використовувався також традиційний гуцульський спосіб побудови — без цвяхів.


Ресторан «Гуцульщина» Ресторан «Гуцульщина»


Кажуть, що ресторан «Гуцульщина» збудований без єдиного цвяха 


Перебуваючи в Яремче, цією спорудою свого часу милувались чимало відомих людей — Олесь Гончар, Володимир Івасюк, Назарій Яремчук, Збігнєв Бжезінський, Кардинал Іван Любомир Любачівський та інші. А на майданчику перед рестораном знімалися епізоди фільмів «Анничка», «Олекса Довбуш», «Король гір».

Чимало цікавих природних та рукотворних пам’яток є в Яремче й щоб оглянути їх усі одного дня звісно не вистачить. Тому приїжджаючи сюди кожного разу можна відкривати для себе щось нове. А що саме ще варто подивитись у туристичній столиці Карпат — розкажемо в наступній статті.


Ріка Прут Ріка Прут


Радянські пам’ятники ...та сучасні
     Матеріал взято з наступних ресурсів: Виконавчий комітет Яремчанської міської ради (2016) – офіційний сайт. Інтернет: yaremche.org. Історико-культурні цінності громад Карпатського НПП (2014). Карпатський національний природний парк. Інтернет: http://cnnp.if.ua/pryrodni-tsinnosti/istoryko-kulturni-tsinnosti. Кам’яний залізничний міст-віадук у Яремче (історія у фото) (2014). Інтернет: http://kamendvir.com.ua/articles/tag/Кам%27яний+міст-віадук+у+Яремче. Прогулянка по Яремче (2014). Відпочинок у Карпатах. Інтернет: https://yaremche3000.wordpress.com/2014/06/09/прогулянка-по-яремче/.
      Автори фото: Ярошинська Олена.

Автор: Ярошинська Олена

Вгору