Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2016-05-30

10 найцікавіших нових видів тварин і рослин, відкритих у 2015 році

До 23 травня – дня народження Карла Ліннея – шведського ботаніка 18-го століття, який вважається батьком сучасної систематики, науковці Міжнародного інституту з дослідження видів вибрали топ-10 найцікавіших з 18 тисяч нових видів, описаних протягом 2015 року.

Homo naledi – вид вимерлих hominin, чиї викопні скелети були виявлені в печері «Висхідна зірка», на території пам’ятки Світової спадщини «Колиска Людства» у Південній Африці.

Реконструкція голови Homo naledi створена палеонтологом John Gurche, який провів близько 700 годин відтворюючи зображення голови за допомогою сканування кісток. Знахідка була оголошена в Університеті Вітватерсранда, Національного географічного товариства і Національного дослідницького фонду Південної Африки і опубліковані в журналі eLife. Фото: John Gurche / Mark Thiessen / National Geographic


Реконструкція голови Homo naledi створена палеонтологом John Gurche, який провів близько 700 годин відтворюючи зображення голови за допомогою сканування кісток. Знахідка була оголошена в Університеті Вітватерсранда, Національного географічного товариства і Національного дослідницького фонду Південної Африки, а результати досліджень опубліковані в журналі eLife. Фото: John Gurche / Mark Thiessen / National Geographic

Науковцями знайдені викопні рештки щонайменше 15 різних особин Homo naledi. Це найбільша колекція останків одного виду гомінін виявлених на африканському континенті.

Поряд з людиноподібними руками і ногами, у Homo naledi був крихітний мозок, розміром з середній апельсин (близько 500 кубічних см). Його зріст близько 1,5 м, а вага – близько 45 кг. Зуби і більшість особливостей черепа подібні до раніше описаних видів цього роду, зокрема Homo habilis. Однак плечі представників нового виду більш схожі на плечі мавп.

Коли дослідники визначать точний вік знайдених останків, це відкриття стане важливим доповненням, а може й змінить існуючі уявлення щодо ранньої історії роду Homo.

Східна Санта Крус черепаха (Chelonoidis nigra ssp. donfaustoi) – підвид Галапагоської гігантської черепахи.

Дон Фаусто та названа на його честь Східна Санта Крус черепаха (Chelonoidis nigra ssp. donfaustoi). Фото: Washington Tapia

Дон Фаусто та названа на його честь Східна Санта Крус черепаха (Chelonoidis nigra ssp. donfaustoi). Фото: Washington Tapia

Східна Санта Крус черепаха зустрічається тільки на острові Санта-Крус, Галапагоського архіпелагу. Новий підвид був названий на честь Фаусто Санчеса – рейнджера Національного парку Галапагос, якого друзі і колеги називають Дон Фаусто. Він вже 43 роки працює рейнджером та охороняє гігантських черепах на Галапагоських островах.

Lasiognathus dinema – глибоководний морський вид риб північної частини Мексиканської затоки.

Lasiognathus dinema – самка довжиною близько 30 мм. Фото: Theodore Pietsch

Lasiognathus dinema – самка довжиною близько 30 мм. Фото: Theodore Pietsch

Різні види вудильникоподібних, до яких належить Lasiognathus dinema візуально можна розрізнити тільки за деталями будови незвичайної структури у вигляді наживки на вудочці, що називається «Esca» та знаходиться над їх головами. В деяких видів Esca є домом для симбіотичних біолюмінісцентних бактерій.

Lasiognathus dinema мешкає на глибинах 1000-1500 м та має зовсім невелику довжину тіла – від 3 до 9,5 см, тому дослідниками були зібрані лише три особини, які виявились самками.

Рубіновий морський дракон (Phyllopteryx dewysea) – родич іглиці (морського коника) із Західної Австралії.

Рубіновий морський дракон (Phyllopteryx dewysea). Фото: Western Australian Museum

Рубіновий морський дракон (Phyllopteryx dewysea). Фото: Western Australian Museum

Рубіновий морський дракон – лише третій відомий вид морських драконів. Два інших були описані понад 150 років тому. Це створіння довжиною 24 см з яскравим рубіново-червоним кольором тіла. Його забарвлення є пристосуванням до життя на більш великих глибинах ніж інші морські дракони, оскільки червоний відтінок добре поглинається на глибині і служить ефективним маскуванням.

Pliobates cataloniae – вид невеликої працездатної мавпи, що жила близько 11,6 млн. років тому на території теперішньої Іспанії.

 

Pliobates cataloniae жив на території теперішньої Іспанії в епоху міоцену, приблизно 11,6 мільйонів років тому. Фото: Marta Palmero / Institut Catala de Paleontologia Miquel Crusafont Місце, де були знайдені останки нового гомініда – полігон Can Mata (Ельс-Осталетс-де-Пьерола). Фото: J.M. Robles / ICP
Фрагменти самок Pliobates cataloniae були виявлені під час розширення території сміттєзвалища в Каталонії. Цей вид жив до того, як відбувся поділ між гомінідами (людиноподібними мавпами і людьми) і гібонами. Його відкриття має важливе значення для відновлення останнього загального предка обох груп, а також прояснює походження і родинні зв’язки між існуючими на сьогодні видами людиноподібних мавп, гібонами і людьми. Науковці припускають що ранні люди могли б бути більш тісно пов’язані з гібонами, ніж людиноподібними мавпами.

За словами палеонтологів, Pliobates cataloniae мав вагу від 4 до 5 кг, що вказує на мініатюрний зріст – близько 43 см та харчувався м’якими фруктами, добуваючи їх з нижніх гілок дерев.

Дрозера велична (Drosera magnifica) – найбільша в Новому Світі росичка.

Дрозера велична (Drosera magnifica)

Реджинальдо Васконселос не думав про систематику росичок, коли він зробив цей пост на Facebook. Фото: Reginaldo Vasconcelos

Дрозера велична – перший вид рослин, виявлений за допомогою фотографій, розміщених на Facebook. Ця рослина також є рекордсменом, будучи найбільшою росичкою на території Північної та Південної Америки. Вона виростає до 1,23 м.

Рід росички – один з найбільш багатих видами м’ясоїдних рослин. Як і інші росички, Дрозера велична секретує густий слиз на поверхні листя, що вловлює комах, які потім рослина споживає. Це компенсує недостатню кількість деяких елементів у грунтах, на яких вона зростає.

Вид є мікроендемічним – він зростає лише на вершині однієї гори в Бразилії, висотою 1,550 м над рівнем моря.

Iuiuniscus iuiuensis – вид земноводних ізопод (родичів мокриць) з печери в штаті Баїя, Бразилія.Iuiuniscus iuiuensis. Фото: Leila A. Souza et al.

Iuiuniscus iuiuensis – сліпа, непігментована, багатонога тварина, що відрізняється поведінкою не властивою іншим представникам її родини: вона будує собі укриття з намулу.

Печера де був виявлений вид має єдиний вхід в нижній зливній частині, а її внутрішні камери затоплюються під час сезону дощів. В регіоні було досліджено ще вісім інших печер, але Iuiuniscus iuiuensis був знайдений тільки в одній.

Iuiuniscus iuiuensis, трохи більше 9 мм в довжину, будує сферичні, неправильної форми укриття, в яких тварина линяє. Це потрібно для того щоб захиститися від хижаків, адже ізоподи мають зовнішній скелет, який під час росту періодично скидають і до появи нової «броні» стають легкою здобиччю для хижаків.

Phytotelmatrichis osopaddington – вид жуків з Перу.

Phytotelmatrichis osopaddington Ведмедик Паддінгтон

"> Жук Phytotelmatrichis osopaddington. Фото: Michael Darby / Caroline S. Chaboo  Ведмедик ПаддінгтонPhytotelmatrichis osopaddington зобов’язаний своїм чарівним латинським ім’ям Ведмедю Паддігтону (Paddington Bear) – герою книги «Ведмедик на ім’я Паддінгтон», що стала класикою дитячої літератури. Як і він, новий жук родом з Перу.

Науковці сподіваються, що назва цього виду приверне увагу до загрозливого стану популяцій Андського очкового ведмедя, який надихнув на створення книги про Ведмедя Паддігтона.

Sirdavidia solannona – рід і вид квітучих рослин з Габону.

Sirdavidia solannona

Квітка Sirdavidia solannona. Фото: Thomas Couvreur

Маленький розмір дерева Sirdavidia solannona – менше 6 м в висоту з діаметром 10 см, можливо, змусив вчених упустити його з виду серед великих дерев лісів Габону.

Вид відомий лише в трьох регіонах Габону і є ендемічним. Він настільки відрізняється від близьких видів родини Annonaceae, як за морфологією так і за генетичним аналізом, що був описаний і як новий рід.

Назва роду, Sirdavidia, вшановує сера Девіда Аттенборо – одного із найзнаменитіших у світі телеведучих-натуралістів та піонерів документальних фільмів про природу. 

Umma gumma – вид бабок з Габону.

Umma gumma

Самець Umma gumma. Фото: Jens Kipping

Umma gumma – лише одна з величезної кількості відкритих нових видів бабок і загалом бабок Африки. Вона описана в числі 60 нових видів, що були представлені в одній публікації в журналі «Odonatologica». Це найбільша кількість нових видів в одній статті за більш ніж сто років і дивовижний стрибок вперед в пізнанні одного з найбільш вивчених рядів комах.

Більшість видів бабок барвисті і настільки різні, вони можуть бути ідентифіковані тільки з фотографій. Це підтверджує той факт, що не всі невідомі види малі, непримітні або дуже схожі на представників вже описаних видів.

Оскільки рід бабок має назву Umma, науковці з легкістю вибрали назву для нового виду, назвавши його на честь альбому Pink Floyd «Ummagumma» (1969).


     Матеріал взято з наступних ресурсів: Homo naledi, Galapagos Tortoise in ESF’s Top 10 New Species 2015 (May 23, 2016) Sci-News.com. - Online at: http://www.sci-news.com/biology/homo-naledi-galapagos-tortoise-esfs-top-10-new-species-2015-03884.html.

Автор: Ярошинська О. Г.

Вгору