Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2016-02-24

Бессарабія прокидається після зимової сплячки

Бессарабія прокидається після зимової сплячки

На диво рано прилетіли дрозди – чорний та співочий. 
Серед членистоногих на поверхні ґрунту та підстилці з’явились павуки родів Pardosa та Pisaura, різні види сонечок, клоп Piezodorus lituratus та кліщі роду Dermacentor. Останні, до речі, є небезпечними переносниками збудників багатьох хвороб (бруцельозу, кліщового висипного тифу, туляремії та ін.). Тому під час прогулянок та пікніків на луках, чагарниках, лісових галявинах, узлісся, пасовищах, заливних луках слід бути вкрай обережними та носити відповідний одяг. 
сонечко семикрапкове
Сонечко семикрапкове 

Piezodorus lituratus
Piezodorus lituratus

кліщі роду Dermacentor
Кліщі роду Dermacentor

В м. Хотин відмічено появу після зимової сплячки регіонально рідкісних тритонів Triturus cristatus. Ці тварини на відміну від інших тритонів здатні видавати тихі звуки — скрип, писк і глухий свист.
Тритон гребінчастий

Тритон гребінчастий

В лісі нам вдалось знайти навіть кілька видів грибів-сапротрофів, що ростуть на відмерлій деревині. 
Гриби-сапротрофи

Гриби-сапротрофи

Гриби-сапротрофи

Серед рослин першими зацвіли печіночниця звичайна Hepatica nobilis, мати-й-мачуха Tussilago farfara, зірочник середній Stellaria media та підсніжник білосніжний Galanthus nivalis
Перші два види відомі своїми лікувальними властивостями: печіночниця відповідно до назви використовується при хворобах печінки, ревматизмі, як кровоочисний і сечогінний засіб, а мати-й-мачуха – як відхаркувальний засіб. 
Печіночниця звичайна
Печіночниця звичайна

Мати-й-мачуха
Мати-й-мачуха

Зірочник – широко поширений бур’ян, лікувальна та їстівна рослина. Цікава тим що живе зовсім недовго – три-чотири тижні, та дає багато насіння, яке проростає відразу ж без періоду спокою
Зірочник середній
Зірочник середній

Підсніжник білосніжний або звичайний – вид, який у багатьох місцевостях зникає через зривання на букети та викопування для пересадки. Він занесений до Червоної книги України, збирання квітів цієї рослини та викопування цибулин заборонено. 
Підсніжник білосніжний
Підсніжник білосніжний

Цікавою рослиною наших лісів є молочай мигдалевидний Euphorbia amygdaloides. Ця багаторічна рослина витримує температури до -18 °С та, з’являючись навесні з-під снігу, може зацвітати однією з перших. Має широкий спектр лікувальних властивостей, зокрема використовують для лікування раку.
Молочай мигдалевидний
Молочай мигдалевидний

Трохи пізніше зацвітають ефемери — однорічні рослини, що завершують повний цикл розвитку за дуже короткий період. Це проліска дволиста Scilla bifolia та ряст Corydalis. Проліска – цінний ранньовесняний медонос і пилконос.
Проліска дволиста
Проліска дволиста

Ряст
Ряст

Медопродуктивність цих рослин невелика – 4 мг нектару з однієї рослини, але вони цінні тим, що зацвітають відразу ж після танення снігу.
З дерев та кущів першими зацвітають різні види верб та ліщина.
Ліщина

Не зважаючи на те, що за вікном лютий, і зима мала б «лютувати» завірюхами і хурделицями, природа вже почала прокидатися та готуватися до теплих весняних днів.


      Автори фото: Ярошинська О. Г.

Автор: Волошко Н. С.

Вгору