Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2013-09-08

ШИШКОВІ ГОРБИ. Експедиція в село Нагоряни.

      28.08.13 відбулася наукова експедиція в околиці села Нагоряни, Кельменецького району геологічної пам’ятки природи «Шишкові горби». Метою було вивчення перспектив закладання екологічної стежини та збір зоологічного матеріалу для проведення наукових досліджень.

ШИШКОВІ ГОРБИ.

      Унікальним геолого-геоморфологічним дивом у Подністер’ї є Товтрове пасмо – збережені рештки бар’єрного рифу верхньотортонського-нижньосарматського часу на відрізку долини між с. Вороновиця та с. Комарів, що екзотичними невисокими мікрохребтами з північного заходу на південний схід перетинає каньйон і долину річки Дністер. На північно-східній околиці с. Нагоряни Кельменецького району Чернівецької області ці бар’єрні структури завдяки денудаційній роботі багатьох агентів морфогенезу виведені на денну поверхню з-під пізніших відкладів і відпрепаровані вивітрюванням та карстовими процесами, а тому вони виражені тут найкраще і найефектніше. Нині окремі скельні останці підносяться на 40 м над оточуючою місцевістю, сприймаючись як відокремлені ланцюжкові стіжкові гори – горби.
Вапнякові скелі Товтрового пасма біля с.Нагоряни (геологічна пам’ятка природи «Шишкові горби». Потенційний об’єкт НППХ

Вапнякові скелі Товтрового пасма біля с.Нагоряни (геологічна пам’ятка природи «Шишкові горби». Потенційний об’єкт НППХ

Товтрові скелі складені біогермами, тобто представлені органогенними серпуло-моховатковими вапняками з включеннями решток інших морських організмів. Місцями в них зафіксовані невеличкі лінзи крупнокристалічних гіпсів. Незважаючи на відсутність зовнішньо сприятливих умов для закарстування, вони помітно і в достатній мірі пронизані численними невеличкими канальцями вертикального стоку з вторинними натічними утвореннями та перевідкладеним кальцитом. Найповнішим є розріз Вовчинецького родовища вапняків (с. Вовчинець Кельменецького району).
Відклади Вовчинецького родовища вапняків.
№ п/п Відклади Середня потужність, м
1 Ґрунтовий покрив 0.0-0.4
2 Лесовидні суглинки 0.7-2.5
3 Глини неогенові 1.8-6.1
4 Вапняки рифогенні, нижньосарматські, перекристалізовані, міцні, світло-сірі, сірі та жовтувато-сірі, з нерівним раковистим зломом. 12.4-27.6

      Прекрасні краєвиди річки Дністер просто захоплюють дух. 
      На схилах каньйону проживає дуже багато видів тварин. За час експедиції виявлено по меншій мірі 7 видів саранових, серед яких і наша знайома блакитнокрила кобилка (Oedipoda caerulescens), яку ми зустрічали поблизу села Пригородок Хотинського району. Особливістю цих комах є те, що вони пристосовуються до зовнішніх умов і змінюють відтінок свого забарвлення відповідно до кольору каміння на якому живуть. 
      Для порівняння наведено дві фотографії з с. Нагоряни Кельменецького району та с. Пригородок Хотинського району відповідно:

Окрім саранових гарно маскуються і павуки, які майже зливаються з камінням. Також зустрічалися клопи, бджоли та цікаві двокрилі.

Гарною знахідкою стала ящірка зелена (Lacerta viridis), занесена до Червоної книги України. Захищаючись, вона боляче щипається і прудко втікає. Матеріали з даної експедиції поповнять базу даних тварин, що мешкають на території НПП «Хотинський».


Вгору