Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2016-01-03

Селі - нестримні потоки

      Cелевий потік – це величезна маса води, насиченої різноманітними твердими матеріалами (від піску і до брил), що рухається з великою швидкістю руслом річки, потічка, струмка, затоплюючи прибережні низинні райони.

Селі - нестримні потоки

      Спостереження за цим явищем показали, що селеві потоки переміщаються у вигляді хвиль, кожна з яких складається з крупнозернистого «піку», що поступово переходить в насичений дрібними частками «хвіст». Консистенція селевого потоку аналогічна до консистенції мокрого бетону, вода становить менше половини його обсягу.

Селі - нестримні потоки

      Більшість селевих потоків починаються як зсуви. Для того, щоб зсув перейшов у потік потрібні дві умови. Перша – маса ґрунту, каміння, піску та сміття повинна містити достатньо води, щоб текти. Друга – гравітаційна потенційна енергія, якою володіє «начинка» селю повинна стати досить значною, щоб перетворитись у внутрішню кінетичну енергію і змінити режим руху з ковзання до протікання по всій масі потоку. Вода з уламками та сміттям припиняє текти, коли внутрішня кінетична енергія падає нижче рівня, необхідного для підтримки протікання, зазвичай тому, що канал, через який тече селевий потік вирівнюється або розширюється.

Селі - нестримні потоки

      Селеві потоки також часто утворюються після інтенсивних пожеж. В результаті пожеж на поверхні ґрунту утворюється шар водовідштовхувального (гідрофобного) шару товщиною до декількох міліметрів. Гідрофобний шар перешкоджає проникненню дощової води вглиб, мобілізує верхні шари ґрунту в невеликі селеві потоки і сприяє формуванню дренажної мережі на випаленій території. Ці невеликі потоки утворюють осад на дні русел довколишніх водних об’єктів і потім можуть ставати частинами великих селів під час сильних злив.

      Цікавими видами селевих потоків є сейсмоселі та лахари.

      Сейсмоселі утворюються коли відколоті в результаті землетрусу фрагменти льодовиків або гірських порід перепиняють шлях річкам. В результаті утворюються дуже нестійкі загати. При прориві такої загати вода з неї стікає не поступово, а вмить, що сприяє накопиченню селем неймовірної кінетичної енергії.

Селі - нестримні потоки

      Лахари – селеві потоки, що виникають в результаті вулканічної діяльності. Після виливу лави, випадання гарячого попелу або сходу пірокластичних потоків відбувається швидке танення снігу і льодовиків на схилах вулкана, а вода що утворилася змішується з гірськими породами і попелом. Наприклад, при виверженні Везувію в 79 році, під попелом були поховані Помпеї, а місто Геркуланум залило триметровим шаром грязьокам’яної маси, принесеної лахарами. Під час розкопок було виявлено, що селевий панцир Геркуланума набагато щільніший, ніж шар попелу в Помпеї.

Селі - нестримні потоки

      Виверження вулкану, аналогічне виверженню Везувію відбулось і на Камчатці в 1956 році. Після тисячолітньої сплячки проснувся вулкан Безіменний (на фото). На ньому стався великий вибух, який розколов вершину вулканічного конуса, викликав сильний селевий потік і підняв попіл на висоту 45 км. Цей вулкан викинув більше 1 млрд кубометрів речовини. На щастя, постраждалих не було.

Селі - нестримні потоки

      Селі в Україні
      В нашій країні селеві потоки утворюються на правому березі Дніпра, в горах Криму та Карпатах. Так, в долинах ярів Південного берегу Криму селі проходять з інтернвалом 11-12 років.

Селі - нестримні потоки

      Площа можливого ураження селями території України – від З до 25%. В Криму вони поширені на 9% території, в Чернівецькій області — 15%, в Івано-Франківській області — 33%, в Закарпатській області — на 40%.
     Так, у 2012 році У Верховинському районі на Івано-Франківщині на автодорогу Устеріки-Гринява-Голошино зійшло 2,5 тис. кубометрів води з глиною, камінням та рослинами і обрушилася гірська порода на ділянці протяжністю 135 м.

Селі - нестримні потоки

Селі - нестримні потоки

Селі - нестримні потоки

      Басейни багатьох карпатських річок стали селенебезпечними лише в другій половині 20 століття в зв’язку з масовою безсистемною вирубкою лісів на гірських схилах.
     У Карпатському регіоні описано 219 селевих водозаборів. Серед річок з найбільшою селеактивністю – басейни рік Черемош і Прут, де формуються переважно водокам’яні, рідше – грязьокам’яні селі.
      Величезний басейні водно-кам’яний селевий потік спостерігався на гірській частині р. Прут у червні 1959 р. Він сходив двома валами швидкістю 5 м/с. Відкладення, що залишились після проходження потоку мали довжину 50 км, а об’єм його наносів становив 216 тис. м3.

      Нижче Ви можете переглянути відео, на якому знято селевий потік.


     Матеріал взято з наступних ресурсів: Debris Flow. World of Earth Science. 2003. Retrieved January 08, 2015 from, http://www.encyclopedia.com, wikipedia.org, Линник, І. Е. Інженерна підготовка територій населених місць: Навчальний посібник. (2003).
      Фото взято з наступних ресурсів: http://meteoprog.ua, http://quazoo.com, http://earth-chronicles.ru, http://lib2.znaimo.com.ua, http://www.gopixpic.com, http://galleryhip.com, https://plus.google.com.

Автор: Ярошинська О. Г.

Вгору