Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2016-01-03

Як сніжинки набувають своєї форми?

      Народження сніжинки
      Сніжинка народжується тоді, коли крихітна частинка пилу вступає в контакт з водяною парою високо в атмосфері Землі. Пара замерзає навколо пилової частинки, утворюючи крихітний кристал льоду. Цей кристал і стає "насінням", з якого виростає сніжинка.

Життєвий шлях сніжинки

      Гексагональна кристалічна структура
      Молекули води, які утворюють кожен крихітний кристал льоду, мають природну гексагональну структуру (шість сторін). В результаті цього утворена з них сніжинка буде мати шість сторін або шість променів. Кристали льоду вважають мінералами, тому що вони складені з твердих часток з певним хімічним складом і впорядкованою внутрішньою структурою.
      Складна структура кристалів снігу також відповідає за його колір: нам сніг здається білим, хоча насправді він прозорий і безбарвний. Це пов’язано з наявністю на поверхні кожної сніжинки незліченної кількості крихітних поверхонь, з яких видиме світло ефективно відбивається. А та невелика частка світла, яка поглинається снігом, поглинається рівномірно у всьому діапазоні довжин хвиль, таким чином, видиме світло і надає снігу білого кольору.

Гексагональна кристалічна структура

      Росте, падаючи
      Нещодавно сформовані кристали льоду (сніжинки) важчі ніж повітря, і вони починають падати. В процесі падіння все більше водяної пари замерзає на поверхні кристалу. Цей процес має дуже систематичний характер. Молекули водяної пари розташовуються лише під кутами 60° и 120°, утворюючи повторювану гексагональну кристалічну структуру льоду. Під час падіння сніжинка стає все більшою і більшою, але при цьому завжди залишається шестикутною.
      Найбільша сніжинка в світі була розмірами 38 см в ширину і 21 см завтовшки. В Книзі рекордів Гіннеса рекордів зафіксовано, що ця гігантська сніжинка була знайдена в Форт-Кео, Монтана, США 28 січня 1887.

Росте, падаючи

      Кожна сніжинка відрізняється!
      Хоча всі сніжинки мають шестикутну форму, інші деталі їх будови відрізняються. Візерунок кожної сніжинки залежить від температури і вологості в атмосфері в той момент коли вона падає. Деякі комбінації температури та вологості сприяють утворенню пластинок з довгими голчастими променями. За інших умов – утворюються пластинки з широкими і плоскими променями. За ще інших умов вони мають тонкі та розгалужені промені.

Кожна сніжинка відрізняється! Кожна сніжинка відрізняється!

      Ці різні візерунки мають необмежену кількість варіацій, кожна з яких представляє ті умови (температуру, вологість і кількість водяної пари), з якими сніжинка зіткнулась під час падіння.

      Чи стануть сніжинки снігопадом?
      Формування сніжинок в високих шарах атмосфери Землі не гарантує снігопад на поверхні. Це відбувається тільки тоді, коли температура повітря нижче нуля протягом всього шляху до землі.

Росте, падаючи

      Дощ зі снігом!
      Якщо сніжинки проходять через тонкий теплий шар повітря, вони можуть частково розтанути. Коли вони виходять з цього шару, то знов починають замерзати у вигляді крихітних гранул льоду. В результаті утворюється мокрий сніг.

Дощ зі снігом!

      Крижаний дощ
      Якщо сніжинки проходять через шар теплого повітря, що є досить товстим, щоб вони повністю розтанули, а вже біля поверхні землі потрапляють в шар холодного повітря – може піти крижаний дощ.

Крижаний дощ


     Матеріал взято з наступних ресурсів: http://geology.com/articles/snowflakes/.
      Фото взято з наступних ресурсів: http://www.its.caltech.edu/~atomic/snowcrystals/class/class.htm.

Автор: Ярошинська О. Г.

Вгору