Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2014-04-01

Колемболи

      Колемболи або ногохвістки (Collembola) одні з найближчих до людини та найменш відомих тварин. На даний час науці відомо близько 8 тисяч, з яких 24 реліктових види і майже всі вони відомі своєю стрибучістю та всюдисущістю.

      Це шестиногі мікроартроподи з довжиною тіла 1-5 мм, дуже рідко 0,12-17мм. На черевці наявний виріст (хвостик), який і дозволяє колемболі високо стрибати. При небезпеці він складається, фіксуючись спеціальним механізмом, так званим утримувачем і при необхідності, «спускає гачок» рятуючи тварину від хижака.

      Проживають ці крихітки в підстилці, траві, на поверхні водойм (від стоячого мілководдя до морських берегів) і най екстремальніші види віддають перевагу сніговому покриву в горах (електронна енциклопедія вказує на ось цей вид - Entomobrya nivalis).

      Перші знахідки Collembola мають вік понад 400 млн років, тому вчені вважають, що вони виникли в девоні. В теперішній час їх використовуються як індикатор чистого ґрунту.

      Деякі види колембол є шкідниками С/Г культур, зокрема їх негативний вплив поширюється на люцерну. Та в перспективі потенціал цих тварин можна спрямувати в потрібне русло. Так, з’ясувавши основні джерела харчування ногохвосток, вченими вже тривалий час ведуться дослідження результатом яких має стати створення методу боротьби з різноманітними грибками, зокрема в парниках.

      Так де ж знайти цих колембол та як вони виглядають?
      В суху та спекотну погоду потрібно використовувати «колемболошукач» :), адже ховаються вони в опалому листі та ґрунті подалі від сонячного проміння. А ось в таку прохолодну, вологу погоду, як зараз, сотні тисяч представників ногохвосток плавають в калюжах та ставках. Скоріше не плавають, а ходять, скачуть, повзають по воді, використовуючи поверхневий натяг.

      Виглядають представники Collembola в збільшеному вигляді, ось так.

Collembola Collembola

Фото взято з Інтернету: http://watchingtheseasons.blogspot.com/2011/02/phenology-note-february-28-2010.html
http://bugguide.net/nodeview/13559

      Та ми їх бачимо трохи в зменшеному вигляді!

Collembola

      На поверхні водойм, можна спостерігати великі скупчення колембол.

Collembola

Collembola

Collembola

      В живу ногохвістки виглядають ось так:

      Повертаюсь до лабораторних досліджень. Знайшла в Інтернеті відео, на якому показано спосіб розведення цих тварин. Нажаль воно на англійській, але в загальному зрозуміло, що до чого.

      В подальшому колембол використовують для перевірки чистоти грунту. Можна взяти землю з вашого городу, помістити в неї колонію та їжу для ногохвосток, і порівняти інтенсивність розвитку тварин в заздалегіть перевіреному, чистому середовищі з грунтом, який потрібно протестувати. Звичайно без сертифікованих методик і відповідного обладнання, стовідсоткового результату очікувати не слід, але як цікавий експеримент, цілком згодиться.


Автор: Ярошинська О. Г.

Вгору