Привіт, відвідувачу ресурсу БЛОГ НАУКИ. Здається ти використовуєш AdBlock.
Якщо бажаєш підтримати проект, додай наш сайт у виключення.
Як відключити ?

БЛОГ НАУКИ

Досліджуйте світ навколо Вас

2013-12-03

Збереження білого та чорного лелеки на території Буковини

 Білий лелека (Ciconia ciconia (Linnaeus, 1758)) – звичний і, здавалося би, добре відомий для кожного українця птах, але і він завдає немало загадок науковцям. Одне з цікавих для вивчення питань – значні зміни чисельності білого лелеки і неухильне розширення ареалу виду на схід, що триває вже сотні років. І зараз вже важко повірити в те, що раніше ці птахи на сході України не гніздилися зовсім. Хоча у першій половині XX ст. почалося скорочення чисельності популяції, білий лелека не належить до видів, яким загрожує вимирання. В Середній Європі до кінця 40-х років кількість цих птахів скоротилася майже вдвоє. І Міжнародний облік білих лелек був проведений за ініціативою орнітологічної станції Росітен (Німеччина) у 1934 р. Потім вони стали проводитись регулярно (1958, 1974,1984,1994-1995 рр.). У Західній Європі протягом кількох десятиліть обліки свідчили про неухильне скорочення чисельності цього виду. Причини її зводяться науковцями в основному до антропогенного впливу. В Україні з 1995 р. чисельність популяції зростала і збільшилась більш як у півтора рази. В останні роки зростання чисельності дещо сповільнилось, а також є тенденція до стабілізації популяції. На сьогодні важливим є збір більш точної інформації щодо чисельності білого лелеки та особливостей поширення, гніздування та харчування цього птаха (В.М.Грищенко , к.б.н., головний редактор орнітологічного журналу "Беркут").

      Чорний лелека (Ciconia nigra (LINNAEUS, 1758)) – вид, який охороняється Бернською (Додаток ІІ) та Боннською (Додаток ІІ) конвенціями та Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ). Вид має статус — рідкісний в Червоній книзі України (1994, 2009). В фауні України він залишається одним із найменш вивчених видів птахів, через його досить потайний спосіб життя. Чисельність цього виду і межі поширення на території України довгий час були відомі лише приблизно. Інформація щодо гніздування була лише щодо території Полісся та у Карпат. Як зазначається на сайті Західноукраїнського орнітологічного товариства, для того, щоб розробити заходи зі збереження чорного лелеки, перш за все необхідно провести дослідження його поширення, особливостей гніздування та харчування. Саме тому в рамках проекту „Ciconia Ukraina” на перших етапах здійснення Програми охорони чорного лелеки основна увага приділяється дослідженню саме цих особливостей цього виду.

      Фото: Андрія Бокотея

      Довгоочікуваний захід присвячений збереженню білого та чорного лелеки нарешті відбувся. 03.12.13 в місто Хотин з’їхалось чимало науковців та освітян з різних регіонів України. Гостями національного природного парку «Хотинський» та доповідачами семінару стали такі поважні персони, як:
      - Андрій Бокотей – завідувач відділу ландшафтного та біотичного різноманіття державного природознавчого музею національної академії наук України та президент Західноукраїнського орнітологічного товариства;
      - Наталія Дзюбенко – віце-президент Західноукраїнського орнітологічного товариства;
      - Володимир Бондаренко – заступник технічного директора ПАТ «Прикарпаттяобленерго»;
      - Ольга Тишко – фахівець зі зв’язків з громадськістю «Прикарпаттяобленерго». Запрошення було надіслано також енергетикам Чернівецької області, для яких і організовувався даний захід, адже їхні колеги з «Прикарпаттяобленерго» прагнули поділитися досвідом. Та жодного представника з ПАТ «Чернівціобленерго» на жаль не було.
      Але, незважаючи на дану прикрість, семінар видався дуже інформативним та цікавим!

      Першим виступав Іван Лазар – провідний фахівець з екологічної освіти НПП «Хотинський», з доповіддю «ВАЖЛИВІСТЬ ЗБЕРЕЖЕННЯ БІЛОГО ТА ЧОРНОГО ЛЕЛЕКИ». Доповідь дуже цікава, лаконічна з яскравими прикладами.

      Наступним доповідачем був Андрій Бокотей з доповіддю: «ОХОРОНА БІЛОГО ЛЕЛЕКИ В УКРАЇНІ». Цей відомий науковець є прикладом для наслідування орнітологів і не тільки. Саме за ради нього деякі гості і відвідали наш захід . Доповідь Андрія Андрійовича була присвячена програмам охорони білого та чорного лелеки в Україні, які здійснюються Західноукраїнським орнітологічним товариством (ЗУОТ) з 2004 року. Їх метою є збереження цих двох видів в Україні й поширення знань про них серед населення. Андрій Андрійович зазначив, що загрозами для лелеки можуть як природні явища, так і людська діяльність. У вирішенні завдань охорони лелеки Західноукраїнське орнітологічне товариство співпрацює з Фондом "Ciconia" (Ліхтенштейн), польськими природничими товариствами, Державним природознавчим музеєм НАН України (Львів), ВАТ «Львівобленерго», ВАТ «Волиньобленерго» та ПАТ «Прикарпаттяобленерго», Яворівським, Шацьким та Галицьким національними природними парками та ін. В доповіді також прозвучала цікава інформація щодо здійснення моніторингу і практичної охорони чорного лелеки в Україні, що також є одним з напрямків роботи ЗУОТ в рамках Проекту „Ciconia Ukraina”. Професійно, точно… Прекрасна доповідь!
      Детальніше ознайомитись з діяльністю Західноукраїнського орнітологічного товариства та програмами збереження білого та чорного лелеки в Україні можна на сайті цієї організації.

      Підхопили естафету гості з «Прикарпаттяобленерго». Виступ Володимира Бондаренка тепло сприйнявся слухачами, адже був насичений не лише фактами та корисною інформацією щодо досвіду встановлення штучних платформ для лелеки білого, але й доречними жартами.

      Ольга Тишко, ПРОФЕСІОНАЛ СВОЄЇ СПРАВИ! Виступ розпочався з відеофільму присвяченого діяльності «Прикарпаттяобленерго», в тому числі і в сфері збереження природи, який плавно перейшов у доповідь. В очах гостей спостерігалося захоплення.

      Заключною стала доповідь Наталії Дзюбенко. Вона була присвячена здійсненню освітньої програми "Лелека" в рамках Програми охорони білого лелеки в Україні. Вона зазначила основними завданнями що реалізації цієї програми є охорона гнізд білого лелеки та освіта та залучення шкільної молоді до збору достовірних наукових даних щодо лелеки білого. Продемонстровано багато простих методів дослідження даного виду, методичні рекомендації для вчителів, анкети, ігри для дітей, приклади успішного впровадження освітньої програми «Лелека» … Видно, що людина живе своєю справою. Дуже гарно і досить просто.

      Нажаль в даній статті неможливо описати ту теплу атмосферу, яка панувала на семінарі, але повірте мені і фотографіям нижче, семінар вдався!!!
      ВЕЛИКЕ СПАСИБІ всім хто був присутній, доповідав, та готував даний захід.

     
      Організували семінар:
      - Андрій Бокотей – завідувач відділу ландшафтного та біотичного різноманіття державного природознавчого музею національної академії наук України та президент Західноукраїнського орнітологічного товариства;
      - Наталія Дзюбенко – віце-президент Західноукраїнського орнітологічного товариства;
      - Володимир Бондаренко – заступник технічного директора ПАТ «Прикарпаттяобленерго»;
      - Ольга Тишко – фахівець зі зв’язків з громадськістю «Прикарпаттяобленерго»; співробітники НПП «Хотинський»:
      - Максим Марко – науковий співробітник;
      - Іван Лазар – провідний фахівець з екологічної освіти;
      - Андрій Доманчук – головний природознавець;
      - Ярослав Когутяк – заступник директора, начальник відділу науки;
      - Жанна Стороженко – молодший науковий співробітник;
      - Ірина Козачок – начальник відділу екологічної освіти;
      - Юлія Кіпкеєва – провідний фахівець з рекреації;
      - Дмитро Коцур – провідний фахівець з туризму.
      Олена Ярошинська - технічна підтримка.
      Величезна подяка всім працівникам НПП «Хотинський» за оперативність та своєчасну допомогу в організації семінару.
      Окрема подяка керівництву районного будинку культури в м. Хотин, зокрема Марко Ю. М.


Вгору